Komunikácia medzi mužmi s poruchou stoporenia a ich partnerkami je často značne komplikovaná, vznikajú časté nedorozumenia. Mnohí partneri však deklarovali, že by privítali možnosť otvorene sa porozprávať o problémoch.
Sexuológovia donekonečna opakujú: Ak má váš partner problemy, rozprávajte sa spolu. Lenže... Mnohé ženy sexuológa už vopred varujú, aby im neradil rozhovor s partnerom, lebo nie je jednoducho možný. Občas do ambulancie sexuológa prídu samy a spolu s ním nachádzajú spôsoby ako sem pritiahnuť aj patnera. Ak nechcete poruchy, skúste kamagra.
Pri ťažkostiach s erekcoiu na muža neplatí predsúvanie rôznych článkov z časopisov. Väčšinou sa tým muž ešte viac zablokuje. Účinné býva ak žena príde za partnerom priamo so slovami: „Na internete som našla kontakt na lekára, skúsme mu zavolať a spolu ho navštívime". Možno s vami pár dní neprehovorí, ale po čase bude rád, že ste sa spolu pustili do riešenia problému. Muži už potom výborne spolupracujú s odborníkom. Sú radi, že sa im dá pomôcť a nakoniec uznajú, že to nie je tak ťažké ako očakávali.
Je zaujímavé, že viac ako dve tretiny mužov, ktorí sa liečia z poruchy erekcie, udávajú, že ich partnerky sa podieľajú na ich liečbe. Priamo do ambulancie lekára si privedie partnerku jeden z piatich pacientov. Účasť partnera je veľmi dôležitá aj preto, aby sa pacient nevyhýbal intímnym vzťahom pre strach z nedostatočného sexuálneho výkonu alebo odmietania zo strany partnerky.
Prítomnosť partnerky pri liečbe je dôležitá aj z hľadiska edukácie a množstva získaných informácií. Partnerka by mala poznať príčiny poruchy, jej výskyt, mala by byť informovaná o možnostiach liečby. Zároveň je veľmi dôležité, aby vedela o rizikových faktoroch a príčinách vzniku poruchy erekcie a lepšie tak pochopila pôvodné príčiny vzniku tejto poruchy zdravia...
Mýty vs lekárske dôkazy
Porucha stoporenia pohlavného údu - porucha erekcie - je ešte stále často považovaná za tabu. V posledných dvoch desaťročiach výskum v tejto oblasti pokročil. Priniesol množstvo nových poznatkov o odstraňovaní tejto zdravotnej poruchy. Nedostatok komunikácie medzi partnermi, ako aj medzi pacientmi a lekármi, vedie neraz k rozporným a nesprávnym názorom na poruchu erekcie, na jej príčiny, ako aj na možnosti jej liečby.
Mýtus
Porucha erekcie je psychologický problém.
Fakt
Ešte asi pre dvadsiatimi rokmi sa porucha erekcie považovala za primárne psychologický problém. Tento názor presviedčal milióny mužov postihnutých touto poruchou, že je to ich osobnou chybou, čo problém ešte viac komplikovalo. Dnes sú odborníci presvedčení, že väčšina prípadov poruchy erekcie je spôsobená organickými príčinami - chorobným postihnutím štruktúr, ktoré sa podieľajú na erekcii, t. j. ciev, nervov, atď. Dokazuje to i fakt, že poruchy erekcie sa často vyskytujú pri rôznych ochoreniach, ktoré poškodzujú cievy - ateroskleróza, cukrovka, vysoký krvný tlak, atď. Je už všeobecne známe, že aj mnohé lieky spôsobujú poruchy erekcie. Napriek tomu, že je porucha zväčša vyvolaná organickými príčinami, často má výrazný psychologický dosah nielen na mužov, ktorí ňou trpia, ale aj na celý partnerský vzťah.
Mýtus
Liečba poruchy stoporenia predpokladá absolvovať komplikovaný a nepríjemný diagnostický postup.
Fakt
Väčšine pacientov možno stanoviť diagnózu počas jednej návštevy lekára, na základe osobnej anamnézy sexuálneho života alebo pomocou vyplnenia jednoduchého dotazníka. Podrobnejšie vyšetrenie vyžadujú iba niektorí pacienti.
Mýtus
Porucha stoporenia je súčasťou starnutia
Fakt
Starnutie nezapríčiňuje poruchu stoporenia. U starších mužov sa porucha stoporenia síce vyskytuje častejšie, je to však preto, lebo so zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje i výskyt rôznych ochorení, pri ktorých sa porucha erekcie vyskytuje. Podporuje to i užívanie rôznych liekov.