Malý penis. Je to problém alebo nie?

malý péro

Každopádne, dĺžka penisu patrí medzi základné piliere mužského sebavedomia. Je to totiž niečo, čo sa dá merať, čo je vidieť, čo sa dá porovnávať a preto mužov netrápi iba dĺžka penisu v stoporenom stave, ale aj v kľude. Muž, ktorý si myslí, že má malý penis sa vyhýba spoločnému sprchovaniu, saune alebo nudistickej pláži. Na základe obáv o veľkosť penisu sa muži častokrát boja nadväzovať vzťahy so ženami a vyhýbajú sa sexuálnym kontaktom.

Veľkosť penisu pritom nehrá v pohlavnom živote najpodstatnejšiu rolu. Poznáme mnoho mužov s malým penisom, ktorí sú v sexuálnom živote absolútne spokojní, ba dokonca ženami vyhľadávaní. Aj z pohľadu žien nie je dĺžka penisu najpodstatnejšia. Oveľa dôležitejšia je schopnosť muža vycítiť, čo si žena praje a splniť jej to. Paradoxne, príliš veľký penis može ženy od sexu naopak odrádzať. Spôsobuje totiž bolesti pri pohlavnom styku.

Dĺžka penisu je fenomén, ktorým sa zaoberajú odborníci aj na svetových a európskych sexuologických fórach. Pacientov, ktorí s týmto problémom prídu do sexuologickej ambulancie je totiž veľa. Je známe, že napríklad každý štvrtý Američan si myslí, že jeho penis je kratší ako by mal byť. Je preto dôležité na základe vedeckých výskumov vedieť aká je priemerná dĺžka penisu v erekcii, aká dĺžka penisu je už dôvodom na uvažovanie o správnej metóde liečby a aké metódy liečby sú najlepšie.

Na základe týchto požiadaviek bol na minuloročnom Európskom kongrese Spoločnosti pre sexuálnu medicínu predstavený projekt, ktorý sa zaoberal zisťovaním priemernej dĺžky penisu v erekcii v rôznych štátoch sveta na základe presných meraní. Najlepšie v tejto štúdii dopadli Francúzi, s priemernou dĺžkou penisu v erekcii 16 cm. Taliani dosiahli 15 cm, Nemci 14,4, Brazílčania 14,5. Na opačnom póle sa umiestnili Američania s 12,9, Indovia s 10,1 cm a Kórejci s 9,6 cm. Slováci sa tejto štúdie bohužiaľ (alebo našťastie?) nezúčastnili. Môžeme sa však zaradiť niekde medzi Nemcov a Španielov, ktorí dosiahli 13,6 cm. Priemerná dĺžka penisu v erekcii bola 14 cm, čo potvrdzuje doteraz známe fakty, ktoré považujú za normu dĺžku penisu 13-15 cm.

Malý-penis

Predčasná ejakulácia

„Mám veľmi rýchlu erekciu. Len čo styk začnem, už aj končím. Viete mi pomôcť?quot;

Aj takto znejú otázky pacientov urologických ambulancií. V skutočnosti však majú problém s „rýchlou", správnejšie, predčasnou ejakuláciou. Pojmy erekcia a ejakulácia si totiž veľa slovenských mužov veľmi bezpečne mýli. Skúste Cialis a budete mať možnosť udržať erekciu oveľa dlhšiu.

Ejakulácia znamená výron semena, teda odborne ejakulátu. Dochádza k nej na konci pohlavného styku, pri vyvrcholení - orgazme. Normálna ejakulácia je nevyhnutným predpokladom na to, aby muž mohol svoju partnerku oplodniť. Základnou súčasťou ejakulátu sú totiž spermie a to v miliónových množstvách. Ejakulát okrem toho obsahuje aj výlučky prídatných pohlavných žliaz, ako sú nadsemenníky, semenné mechúriky a prostata. Tieto výlučky sú pre plodnosť muža veľmi dôležité, pretože bez nich by spermie nemuseli byť schopné oplodniť vajíčko. Normálny objem ejakulátu je 2-8 mililitrov. Ak je objem menší, môže to svedčiť pre poruchu v činnosti niektorej z žliaz, alebo pre uzavretie jej vývodu.

Ejakulácia je nervovo riadený dej, ktorý nastáva v okamihu, keď je sexuálne vzrušenie muža najväčšie. Centrum pre ejakuláciu sa nachádza v mozgu a z neho sa nervovými vláknami dostáva impulz až ku svalom semenovodu a panvového dna, ktoré svojimi sťahmi vypudia jednotlivé časti ejakulátu z pohlavných žliaz do močovej rúry, kde sa zmiešajú. O sile sťahu svalov, ktoré sa na ejakulácii podieľajú svedčí aj to, že ejakulát z močovej rúry nevytečie, ale doslova vystrekne. Po ejakulácii nastáva automatický útlm schopnosti muža dosiahnuť stoporenie - erekciu. Tento útlm trvá u každého muža rôzne dlhý čas, preto sú niektorí muži schopní znova sa milovať už o niekoľko minút, iní zase až o niekoľko hodín.

U väčšiny mužov ejakulácia funguje bez problémov. Sú však muži, ktorí svoju ejakuláciu nedokážu dobre ovládať a k ejakulácii u nich dochádza buď príliš rýchlo, alebo naopak musia vyvinúť veľké úsilie na to, aby ejakuláciu dosiahli a niekedy k nej nedôjde vôbec.

skorá-ejakulácia

Predčasná ejakulácia patrí medzi najčastejšie sexuálne poruchy. Hovoríme o nej vtedy, keď k ejakulácii dôjde ešte pred začiatkom pohlavného styku, alebo do 1 minúty od jeho začiatku.

Predčasná ejakulácia je veľmi častá u mladých mužov na začiatku pohlavného života. Dôvodom je ich veľmi veľká vzrušivosť a nepravidelnosť, alebo menšia frekvencia pohlavného styku. Postupne, získavaním skúseností a pravidelnejším pohlavným životom tento problém u väčšiny mužov ustúpi. U niektorých však predčasná ejakulácia pretrváva celý život, ba niekedy sa môže objaviť aj v priebehu pohlavného života. Na príčine môže byť krátka uzdička - pruh kože na spodnej strane žaluďa, ktorý spája žaluď s predkožkou. Uzdička je totiž najdráždivejším miestom na penise. Jej skrátenie sa prejavuje miernym ohnutím žaluďa smerom dole pri erekcii. Predčasná ejakulácia môže vzniknúť aj pri zápale predkožky, alebo kože žaluďa, ktorý sa prejaví ich začervenaním a pocitmi pálenia.

Od príčiny predčasnej ejakulácie sa odvíja aj jej liečba. Krátka uzdička sa odstraňuje jej preťatím v lokálnom znecitlivení na väčšine urologických ambulancií, alebo oddelení. Je to nebolestivý zákrok, ktorý trvá cca 20 minút. Pri zápale sú odporúčané protizápalové krémy, alebo masti, ktoré sa nanášajú priamo na kožu žaluďa. Aj na zvýšenú sexuálnu dráždivosť už existujú lieky. Ak ani preťatie uzdičky, alebo tabletky ejakuláciu neoddialia, poslednou možnosťou je použitie lokálne znecitlivejúcich sprayov alebo mastí, ktoré povrch žaluďa znecitlivia a tým oddialia ejakuláciu.